Quentin ma znaczenie

Na oficjalnej stronie Quentina, największego i najstarszego polskiego konkursu na scenariusz do RPG, ukazały się tegoroczne prace. Jest ich tylko pięć. Mam nadzieję, że to tylko chwilowa przerwa i że za rok będzie ich przynajmniej dwa razy tyle – bo Quentin ma znaczenie!

Najlepsze przygody przychodzące na Quentina to wyższa szkoła jazdy. Stoją za nimi godziny pracy i testów (nie mówiąc o latach doświadczenia). Składają się na wyjątkowy w skali światowej styl gry – Szkołę Polską (a może Szkołę Krakowską?): przygody o rozbudowanej fabule, wartkiej akcji, grające na emocjach (tzw. klimat), stosunkowo liniowe, stawiające bohaterów graczy przed trudnymi wyborami.

RPG są rozrywką, dobre scenariusze tym bardziej – są celową próbą wyciągnięcia z tej rozrywki tego, co najlepsze. Można się długo i bezcelowo kłócić, czy są sztuką, ale jestem przekonany, że są przynajmniej bardzo dobrym rzemiosłem.

Scenariusze finałowe z poprzednich lat, w które grałem, spisywały się wyśmienicie. Równie dobrze spisały się te, w które nie grałem – po przeczytaniu były świetnym źródłem inspiracji. I dlatego, jeśli wszystko dobrze pójdzie, wszystkie tegoroczne przygody przeczytam i skomentuję na blogu.

3 thoughts on “Quentin ma znaczenie

 1. Popieram konkurs, ale może by się przydało jakieś myslenie inne niż, że się samo naprawi?
  Jury jest bardzo duże, ale aktywności do promocji konkursu w ogóle nie widać.
  Może jest za duże, albo może mogłoby rozszerzyć swoją działalnośc np o dodatkowe tryby , jak np konkurs na setting , konkurs na materiał pomocniczy do rpgów ?
  Ilość mediów rpgowych w Polsce ostatnio przybyła, można z nich skorzystać. nMiM, spotkania losowe, gry-fab, polter, grupy fejsowe.
  Dodatkowo jak by zrobić kompilacje najleszpych scenariuszy wydane jako pdfy i epuby, to też przypomni o konkursie i mitycznej dobrej jakości.
  Na róznych konwentach można by robic nawet stały kącik rpgowy, rozgrywamy scenariusze z Quentina, widziałem że tak się robi za wielką wodą, na konwetnach po prostu rozgrywa się świerzo wydane przygody jako ich promocja.

  Like

Skomentuj

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s